Vishay/Dale RWR89S10R5FSS70
RWR89S10R5FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S10R5FSS70
Brief Description
RES 10.5 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S10R5FSS70.pdf
Availability of RWR89S10R5FSS70
QUANTITY
RWR89S10R5FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S10R5FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S10R5FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S10R5FSS70
Related LinksRWR89S1, RWR89S10R5FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S10R5FSS70 Details Description
Related parts for RWR89S10R5FSS70
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS .100 DBL STR SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM 8VSSOP datasheet.pdf
DSUB 9POS PLUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
330UF 63V 16X25 105C RAD datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V SOT563 datasheet.pdf