Vishay/Dale RWR89S1101FSS73
RWR89S1101FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1101FSS73
Brief Description
RES 1.1K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1101FSS73.pdf
Availability of RWR89S1101FSS73
QUANTITY
RWR89S1101FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1101FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S1101FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1101FSS73
Related LinksRWR89S1, RWR89S1101FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1101FSS73 Details Description
Related parts for RWR89S1101FSS73
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LABEL-ESD CAUTION 2X2" 500/ROLL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 100A TDSON8 datasheet.pdf
IC 16BIT BUS TXRX 56-SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
ADAPTER AND SOCKET 80-QFP datasheet.pdf
LEGEND SHEET SELF ADHESIVE datasheet.pdf
RES SMD 93.1KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HIGH FREQUENCY ETHERNET TRANS datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf