Vishay/Dale RWR89S1200BRS70
RWR89S1200BRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1200BRS70
Brief Description
RES 120 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1200BRS70.pdf
Availability of RWR89S1200BRS70
QUANTITY
RWR89S1200BRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1200BRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S1200BRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1200BRS70
Related LinksRWR89S1, RWR89S1200BRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1200BRS70 Details Description
Related parts for RWR89S1200BRS70
RELAY GEN PURPOSE SPDT 50MA 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECT YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP CER 820PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
METRAL HDR 4RX2M STB datasheet.pdf
508 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf