Vishay/Dale RWR89S1201FPS73
RWR89S1201FPS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1201FPS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.2K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1201FPS73.pdf
Availability of RWR89S1201FPS73
QUANTITY
RWR89S1201FPS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1201FPS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S1201FPS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1201FPS73
Related LinksRWR89S1, RWR89S1201FPS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1201FPS73 Details Description
Related parts for RWR89S1201FPS73
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FERRITE INDUCTR TOROID 18.6MM datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
CONN SMB PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH LIMIT XTHRDRLR 2MTR CBL datasheet.pdf
SMD VARISTOR 3PF +100% -50% datasheet.pdf
ASSY DOUBLER 9A 600V STD REC datasheet.pdf