Vishay/Dale RWR89S1250FRB12
RWR89S1250FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1250FRB12
Brief Description
RES 125 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1250FRB12.pdf
Availability of RWR89S1250FRB12
QUANTITY
RWR89S1250FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1250FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S1250FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)125
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1250FRB12
Related LinksRWR89S1, RWR89S1250FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1250FRB12 Details Description
Related parts for RWR89S1250FRB12
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
GDT 350V 20% 2.5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
DIGITAL INPUT TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.2 OHM 1% 25W datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf