Vishay/Dale RWR89S1250FRBSL
RWR89S1250FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1250FRBSL
Brief Description
RES 125 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1250FRBSL.pdf
Availability of RWR89S1250FRBSL
QUANTITY
RWR89S1250FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1250FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1250FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)125
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1250FRBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1250FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1250FRBSL Details Description
Related parts for RWR89S1250FRBSL
TRANSCEIVER 433.92MHZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
30P LOADED HM1 CABLE datasheet.pdf
IC VIDEO AMP RR-OUT HS 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 22POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/4 WHT 25X4' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 BELL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
50P TWO PIECE PLASTIC datasheet.pdf
680UF 35V 12,5X20MM 125C 3000H datasheet.pdf