Vishay/Dale RWR89S12R0BRBSL
RWR89S12R0BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S12R0BRBSL
Brief Description
RES 12 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S12R0BRBSL.pdf
Availability of RWR89S12R0BRBSL
QUANTITY
RWR89S12R0BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S12R0BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S12R0BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S12R0BRBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S12R0BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S12R0BRBSL Details Description
Related parts for RWR89S12R0BRBSL
Connector Receptacle 4 Position 0.156" (3.96mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 2A 48V datasheet.pdf
IC LED DRIVER LINEAR SOD-123 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf