Vishay/Dale RWR89S12R0BRRSL
RWR89S12R0BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S12R0BRRSL
Brief Description
RES 12 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S12R0BRRSL.pdf
Availability of RWR89S12R0BRRSL
QUANTITY
RWR89S12R0BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S12R0BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S12R0BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S12R0BRRSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S12R0BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S12R0BRRSL Details Description
Related parts for RWR89S12R0BRRSL
CAP TRIMMER 0.6-4.5PF 500V SMD datasheet.pdf
CARDEDGE 40POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 20AWG WHT SHLD datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 50K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
EMITTER IR 875NM 200MA RADIAL datasheet.pdf
BOARD SERIAL ETHERNET datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
MODULE BRIDGE DBLR 40A 600V D-19 datasheet.pdf