Vishay/Dale RWR89S12R1BMRSL
RWR89S12R1BMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S12R1BMRSL
Brief Description
RES 12.1 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S12R1BMRSL.pdf
Availability of RWR89S12R1BMRSL
QUANTITY
RWR89S12R1BMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S12R1BMRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S12R1BMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S12R1BMRSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S12R1BMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S12R1BMRSL Details Description
Related parts for RWR89S12R1BMRSL
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 16 RES 47K OHM 18DRT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 600VDC AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 10KPA CHIP PAK datasheet.pdf
RES 759K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf