Vishay/Dale RWR89S12R1FSS73
RWR89S12R1FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S12R1FSS73
Brief Description
RES 12.1 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S12R1FSS73.pdf
Availability of RWR89S12R1FSS73
QUANTITY
RWR89S12R1FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S12R1FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S12R1FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S12R1FSS73
Related LinksRWR89S1, RWR89S12R1FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S12R1FSS73 Details Description
Related parts for RWR89S12R1FSS73
CAP ALUM 33UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 2KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 2MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM 6-SNB datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 60A CHASSIS datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 5% DO-35 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf