Vishay/Dale RWR89S1300BRBSL
RWR89S1300BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1300BRBSL
Brief Description
RES 130 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1300BRBSL.pdf
Availability of RWR89S1300BRBSL
QUANTITY
RWR89S1300BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1300BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1300BRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)130
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1300BRBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1300BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1300BRBSL Details Description
Related parts for RWR89S1300BRBSL
MOSFET N-CH 40V 13A 8-SOIC datasheet.pdf
DEKAFIX 8 BLANK ORG 50/CD datasheet.pdf
CONN HEADER 60PS STR SHORT LA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
18 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
RES 6.25 OHM 10W 0.02% RADIAL datasheet.pdf