Vishay/Dale RWR89S1300FRS70
RWR89S1300FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1300FRS70
Brief Description
RES 130 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1300FRS70.pdf
Availability of RWR89S1300FRS70
QUANTITY
RWR89S1300FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1300FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S1300FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1300FRS70
Related LinksRWR89S1, RWR89S1300FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1300FRS70 Details Description
Related parts for RWR89S1300FRS70
SW KEYLOC 2POS DPST-NO/C 110V datasheet.pdf
IC VOLT COMPARATOR QUAD 14-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 37A TO220AB datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
DEVICE MARKER CC 85/54 04MM MC datasheet.pdf
MINITEK HDR HORIZONTAL SMT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf