Vishay/Dale RWR89S1301FSBSL
RWR89S1301FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1301FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.3K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1301FSBSL.pdf
Availability of RWR89S1301FSBSL
QUANTITY
RWR89S1301FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1301FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1301FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1301FSBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1301FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1301FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S1301FSBSL
CABLE HIGH DEN SCSI UL20276 .9M datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 9.5A TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.5A 6MLF datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,YEL,ENHCD,C5 datasheet.pdf
CONN ADAPTER 3P-3P F-M PNL MNT datasheet.pdf
IC FREQ GENERATOR 28SSOP datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 65UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf