Vishay/Dale RWR89S1330FSRSL
RWR89S1330FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1330FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 133 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1330FSRSL.pdf
Availability of RWR89S1330FSRSL
QUANTITY
RWR89S1330FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1330FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1330FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)133
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1330FSRSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1330FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1330FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S1330FSRSL
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 350KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC NVSRAM 16KBIT 100NS 24EDIP datasheet.pdf
IC CLK MULT ZD 3.3V STD 16-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 50VDC 1210 datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 7VA THRU HOLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
CAP POLYMER 180UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf