Vishay/Dale RWR89S13R3FSS70
RWR89S13R3FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S13R3FSS70
Brief Description
RES 13.3 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S13R3FSS70.pdf
Availability of RWR89S13R3FSS70
QUANTITY
RWR89S13R3FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S13R3FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S13R3FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.3
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S13R3FSS70
Related LinksRWR89S1, RWR89S13R3FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S13R3FSS70 Details Description
Related parts for RWR89S13R3FSS70
IC MULTIPLEXER QUAD 2INP 16-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 210MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
IC AMP AUD 1.8W 3DB GAIN 10-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 178 TYPE A 18POS datasheet.pdf
LED HB CXA3050 SERIES datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
DC DC CONVERTER MIL-COTS datasheet.pdf
TV 46C MIXED PIN J/N RECP datasheet.pdf
1200UF 35V 16X25MM 105C 10000H datasheet.pdf