Vishay/Dale RWR89S1430FSS73
RWR89S1430FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1430FSS73
Brief Description
RES 143 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1430FSS73.pdf
Availability of RWR89S1430FSS73
QUANTITY
RWR89S1430FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1430FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S1430FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)143
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1430FSS73
Related LinksRWR89S1, RWR89S1430FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1430FSS73 Details Description
Related parts for RWR89S1430FSS73
RES SMD 2.4 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
SWITCH TACT CAP 12MM RND BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
MCU 8BIT 16KB FLASH 32-VFQFPN datasheet.pdf
RES SMD 15.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 120K OHM 1608 datasheet.pdf
PAC-S300-RV36 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS SLIM UNIV PWR MOD datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf