Vishay/Dale RWR89S1470BSBSL
RWR89S1470BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1470BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 147 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1470BSBSL.pdf
Availability of RWR89S1470BSBSL
QUANTITY
RWR89S1470BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1470BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1470BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)147
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1470BSBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1470BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1470BSBSL Details Description
Related parts for RWR89S1470BSBSL
FIXED IND 22UH 2.5A 73 MOHM SMD datasheet.pdf
PC BOARD 6UX220MM PPH W/BUSES datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 80MA SC82AB datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 22AWG MTA-100 datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
5 ROW PF POWER ASSEMBLY datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
VALVE STEM datasheet.pdf
TV 8C 8#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
DSUB 9 F SOD G30 ZINC datasheet.pdf