Vishay/Dale RWR89S1470BSBSL
RWR89S1470BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1470BSBSL
Brief Description
RES 147 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1470BSBSL.pdf
Availability of RWR89S1470BSBSL
QUANTITY
RWR89S1470BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1470BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1470BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)147
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1470BSBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1470BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1470BSBSL Details Description
Related parts for RWR89S1470BSBSL
HEADER OPEN .018"DIA .300 4POS datasheet.pdf
IC 8-INPUT MUX 3ST 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 600MA 370 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 18UF 50V X7R SMD datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 33V SNT-4A datasheet.pdf