Vishay/Dale RWR89S1471FRBSL
RWR89S1471FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1471FRBSL
Brief Description
RES 1.47K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1471FRBSL.pdf
Availability of RWR89S1471FRBSL
QUANTITY
RWR89S1471FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1471FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1471FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)