Vishay/Dale RWR89S14R0FSBSL
RWR89S14R0FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S14R0FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S14R0FSBSL.pdf
Availability of RWR89S14R0FSBSL
QUANTITY
RWR89S14R0FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S14R0FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S14R0FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S14R0FSBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S14R0FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S14R0FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S14R0FSBSL
RES MO 1/2W 2.2K OHM 5% AXL datasheet.pdf
BASIC SWITCH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 75A D2PAK datasheet.pdf
POWER HOUSING MINI 20POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 24K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf