Intersil ISL95311WIU10Z-TK
ISL95311WIU10Z-TK picture photo
Mfg. Part Number
ISL95311WIU10Z-TK
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC POT DGTL 10K OHM 10-MSOP
Datasheet Download
ISL95311WIU10Z-TK.pdf
Availability of ISL95311WIU10Z-TK
QUANTITY
ISL95311WIU10Z-TK Order Process
Ship out your order
Specifications of ISL95311WIU10Z-TK
Internal Part NumberEIS-ISL95311WIU10Z-TK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
SeriesXDCP™
PackagingCut Tape (CT)
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Number of Taps128
Resistance (Ohms)10k
InterfaceI²C
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
FeaturesSelectable Address
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)±45 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)70
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package10-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISL95311WIU10Z-TK
Related LinksISL95311, ISL95311WIU10Z-TK Datasheet, Intersil Distributor
ISL95311WIU10Z-TK Details Description
Related parts for ISL95311WIU10Z-TK
SW LEVER SPDT 5A W/WIRES 125V datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 270PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW DO35 datasheet.pdf