Vishay/Dale RWR89S15R8FSS73
RWR89S15R8FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S15R8FSS73
Brief Description
RES 15.8 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S15R8FSS73.pdf
Availability of RWR89S15R8FSS73
QUANTITY
RWR89S15R8FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S15R8FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S15R8FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.8
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S15R8FSS73
Related LinksRWR89S1, RWR89S15R8FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S15R8FSS73 Details Description
Related parts for RWR89S15R8FSS73
IC REG LDO 9V 0.3A SOT89 datasheet.pdf
TRANSISTOR RF NPN 15V SOT-223 datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS R/A 2.5MM datasheet.pdf
RES 7.2K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
FLEX ALLIGATOR CLIP IP2X YELLOW datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MISCELLANEOUS MOLDED datasheet.pdf
CAP FILM 4.7 UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf