Vishay/Dale RWR89S1690FSRSL
RWR89S1690FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1690FSRSL
Brief Description
RES 169 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1690FSRSL.pdf
Availability of RWR89S1690FSRSL
QUANTITY
RWR89S1690FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1690FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1690FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1690FSRSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1690FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1690FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S1690FSRSL
IC LED Driver Linear Multi-Step Dimming 40mA Backlight 8-TDFN (2x3) datasheet.pdf
CABLE FIB OPT W/CONNECTORS 400M datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
A4 MQ 400W 2500P/R INCREMENTAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
AM5 SWITCH 6A SPST-NC RLLR LVR datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.02UF RADIAL datasheet.pdf