Vishay/Dale RWR89S1691FRB12
RWR89S1691FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1691FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.69K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1691FRB12.pdf
Availability of RWR89S1691FRB12
QUANTITY
RWR89S1691FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1691FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S1691FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.69k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1691FRB12
Related LinksRWR89S1, RWR89S1691FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1691FRB12 Details Description
Related parts for RWR89S1691FRB12
RES SMD 2.49K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 8MM BLACK datasheet.pdf
IC LIGHT TO DGTL CONV 6CHIPSCALE datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 229 TYPE A 27POS datasheet.pdf
CABLE TIES 160/4.5 BLACK datasheet.pdf
Connector Header 6 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR TERM BLOCK 3.5MM datasheet.pdf
IC REG CTLR BUCK PWM DL 40QFN datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf