Vishay/Dale RWR89S1691FRB12
RWR89S1691FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1691FRB12
Brief Description
RES 1.69K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1691FRB12.pdf
Availability of RWR89S1691FRB12
QUANTITY
RWR89S1691FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1691FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S1691FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.69k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1691FRB12
Related LinksRWR89S1, RWR89S1691FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1691FRB12 Details Description
Related parts for RWR89S1691FRB12
DIODE ZENER 5.6V 1W DO204AL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC CLK BUFF 8OUT 200MHZ 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB10 M32 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 122.88MHZ 6-CLCC datasheet.pdf