Vishay/Dale RWR89S1701FMS73
RWR89S1701FMS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1701FMS73
Brief Description
RES 1.7K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1701FMS73.pdf
Availability of RWR89S1701FMS73
QUANTITY
RWR89S1701FMS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1701FMS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S1701FMS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1701FMS73
Related LinksRWR89S1, RWR89S1701FMS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1701FMS73 Details Description
Related parts for RWR89S1701FMS73
IC RCVR/EQLZR DIFF 150MHZ 28-QFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTH W/VCO 36LLP datasheet.pdf
CODE COMPOSER STUDIO IDE datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
HEADER SOLDER CUP 2.54MM datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 13K OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf