Vishay/Dale RWR89S17R8DRS73
RWR89S17R8DRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S17R8DRS73
Brief Description
RES 17.8 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S17R8DRS73.pdf
Availability of RWR89S17R8DRS73
QUANTITY
RWR89S17R8DRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S17R8DRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S17R8DRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S17R8DRS73
Related LinksRWR89S1, RWR89S17R8DRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S17R8DRS73 Details Description
Related parts for RWR89S17R8DRS73
HEAT SHRINK CLR 1.5" X 4' datasheet.pdf
EMULATOR LIGHT SYSTEM RTE870/C datasheet.pdf
TURNEX SR GRIP .700-.850" 8.5" datasheet.pdf
FILTER LINE PWR MED M80 10A QC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf