Vishay/Dale RWR89S1820DSBSL
RWR89S1820DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1820DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 182 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1820DSBSL.pdf
Availability of RWR89S1820DSBSL
QUANTITY
RWR89S1820DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1820DSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1820DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)182
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1820DSBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1820DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1820DSBSL Details Description
Related parts for RWR89S1820DSBSL
CONN CARDEDGE 50POS .156 GREEN datasheet.pdf
RES 0.005 OHM 30W 1% TO218 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CARD GUIDE NAR 3X0.078" NAT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC VCTCXO 622.08MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf