Vishay/Dale RWR89S1821FRB12
RWR89S1821FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1821FRB12
Brief Description
RES 1.82K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1821FRB12.pdf
Availability of RWR89S1821FRB12
QUANTITY
RWR89S1821FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1821FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S1821FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1821FRB12
Related LinksRWR89S1, RWR89S1821FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1821FRB12 Details Description
Related parts for RWR89S1821FRB12
RES SMD 3.83K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 18MM datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SPI/SRL SOT23-8 datasheet.pdf
EDGECARD 182POS .050 SLD W/POSTS datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 47 OHM 1% AXL datasheet.pdf