Vishay/Dale RWR89S1871FSB12
RWR89S1871FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1871FSB12
Brief Description
RES 1.87K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1871FSB12.pdf
Availability of RWR89S1871FSB12
QUANTITY
RWR89S1871FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1871FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S1871FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1871FSB12
Related LinksRWR89S1, RWR89S1871FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1871FSB12 Details Description
Related parts for RWR89S1871FSB12
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF06A/AF06/AFF06A datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMC datasheet.pdf
IC PROGRAMMABLE HOT SWAP 16-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 5.00MM PNL MNT datasheet.pdf
4 X 5 APERTURE 9VDC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V I2PAK datasheet.pdf
OSC MEMS 12.352MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf