Vishay/Dale RWR89S1910FSB12
RWR89S1910FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1910FSB12
Brief Description
RES 191 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1910FSB12.pdf
Availability of RWR89S1910FSB12
QUANTITY
RWR89S1910FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1910FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S1910FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)191
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1910FSB12
Related LinksRWR89S1, RWR89S1910FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1910FSB12 Details Description
Related parts for RWR89S1910FSB12
CONN DIN PLUG 96POS R/A GOLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES 8.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
NON-ISOLATED POL MOD 1V 10A datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
IC SDRAM DDR3 256M X 16 96-FBGA datasheet.pdf
OSC VCTCXO 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
IC FPGA 387 I/O datasheet.pdf
CTV 4C 4#8(COAX) SKT PLUG datasheet.pdf
220UF 50V 12,5X13,5 datasheet.pdf