Vishay/Dale RWR89S1R00FPS70
RWR89S1R00FPS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1R00FPS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1R00FPS70.pdf
Availability of RWR89S1R00FPS70
QUANTITY
RWR89S1R00FPS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1R00FPS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S1R00FPS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1R00FPS70
Related LinksRWR89S1, RWR89S1R00FPS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1R00FPS70 Details Description
Related parts for RWR89S1R00FPS70
SWITCH TACTILE SPDT 0.02A 15V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM60S/AE60G/X datasheet.pdf
EDGECARD 212POS DIP R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf