Vishay/Dale RWR89S1R21BRBSL
RWR89S1R21BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1R21BRBSL
Brief Description
RES 1.21 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1R21BRBSL.pdf
Availability of RWR89S1R21BRBSL
QUANTITY
RWR89S1R21BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1R21BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1R21BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.21
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1R21BRBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1R21BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1R21BRBSL Details Description
Related parts for RWR89S1R21BRBSL
IC SENSOR PRESS MINI 1100MBAR datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.75A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16QSOP datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 1KX9 15NS 32PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
FUSE 1.1KV 6.3A datasheet.pdf