Vishay/Dale RWR89S1R47FRRSL
RWR89S1R47FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1R47FRRSL
Brief Description
RES 1.47 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1R47FRRSL.pdf
Availability of RWR89S1R47FRRSL
QUANTITY
RWR89S1R47FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1R47FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1R47FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.47
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1R47FRRSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1R47FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1R47FRRSL Details Description
Related parts for RWR89S1R47FRRSL
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC 4.55V SUPPLY MONITOR 8-SOIC datasheet.pdf
OSC VCXO 50.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 150MW 0603 datasheet.pdf
FERR BEAD 1 KOHM 200MA 0603 SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 80MA 250VAC 48VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .8MM SMD GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 28 AWG 1000 FT YL datasheet.pdf
LED WHITE 5MM ROUND T/H datasheet.pdf