Vishay/Dale RWR89S1R50DRB12
RWR89S1R50DRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1R50DRB12
Brief Description
RES 1.5 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1R50DRB12.pdf
Availability of RWR89S1R50DRB12
QUANTITY
RWR89S1R50DRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1R50DRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S1R50DRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1R50DRB12
Related LinksRWR89S1, RWR89S1R50DRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1R50DRB12 Details Description
Related parts for RWR89S1R50DRB12
IC CTRL/REG SYNC BUCK 24-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.5MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC DUPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES 698 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.36UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 15A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf