Vishay/Dale RWR89S1R50FRBSL
RWR89S1R50FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1R50FRBSL
Brief Description
RES 1.5 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1R50FRBSL.pdf
Availability of RWR89S1R50FRBSL
QUANTITY
RWR89S1R50FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1R50FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1R50FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1R50FRBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1R50FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1R50FRBSL Details Description
Related parts for RWR89S1R50FRBSL
IC MUX/DEMUX 4X1 10MSOP datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 60A ISOTOP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V 20% BX 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 150W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
SMS STRAIN RELIEF HOOD datasheet.pdf
BCKSHL CCT 5406 ASY datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 30V 200MA SOD80 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 300MA 550 MOHM datasheet.pdf