Vishay/Dale RWR89S1R74FPRSL
RWR89S1R74FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1R74FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.74 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1R74FPRSL.pdf
Availability of RWR89S1R74FPRSL
QUANTITY
RWR89S1R74FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1R74FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1R74FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1R74FPRSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1R74FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1R74FPRSL Details Description
Related parts for RWR89S1R74FPRSL
CAP CER 15PF 2KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 350VAC 140VDC 2AG datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN CAP 4POS MINI-U-MNL BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 2.13K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
EVAL BOARD BUCK REG LTC3633A datasheet.pdf
OSC MEMS 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf