Vishay/Dale RWR89S1R96FPRSL
RWR89S1R96FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1R96FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.96 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1R96FPRSL.pdf
Availability of RWR89S1R96FPRSL
QUANTITY
RWR89S1R96FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1R96FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1R96FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1R96FPRSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1R96FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1R96FPRSL Details Description
Related parts for RWR89S1R96FPRSL
CONN HOUSING 2MM 10POS POLARIZED datasheet.pdf
IC MPU LV 2.20V 100MS SOT143-4 datasheet.pdf
PT100 PLATINUM RESISTENCE THERM datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR MONO AB 16DSBGA datasheet.pdf
FIXED IND 11NH 640MA 120 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.67K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BIG CHIP LED COOL WHITE datasheet.pdf
INDUCTOR 6.90MH COMMON MODE datasheet.pdf
IC COMP R-R CMOS 280MHZ datasheet.pdf