Vishay/Dale RWR89S2050FSB12
RWR89S2050FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2050FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 205 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2050FSB12.pdf
Availability of RWR89S2050FSB12
QUANTITY
RWR89S2050FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2050FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S2050FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)205
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2050FSB12
Related LinksRWR89S2, RWR89S2050FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2050FSB12 Details Description
Related parts for RWR89S2050FSB12
CONN EDGECARD 88POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CORD POWER MALE-FEMALE 1.5M datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
CABLE SOCKET 3POLE datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONN RECEPT BD/BD 20POS .4MM SMD datasheet.pdf