Vishay/Dale RWR89S20R5FSB12
RWR89S20R5FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S20R5FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20.5 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S20R5FSB12.pdf
Availability of RWR89S20R5FSB12
QUANTITY
RWR89S20R5FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S20R5FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S20R5FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20.5
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S20R5FSB12
Related LinksRWR89S2, RWR89S20R5FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S20R5FSB12 Details Description
Related parts for RWR89S20R5FSB12
VARISTOR 56V 750A DISC RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 324V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 5A DDPAK datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 120MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC DUPLEX datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf