Silicon Labs SI1020-915-A-DK
SI1020-915-A-DK picture photo
Mfg. Part Number
SI1020-915-A-DK
Manufacturer
Product Category
RF Evaluation and Development Kits, Boards
Brief Description
KIT DEV WIRELESS SI1020 915MHZ
Datasheet Download
SI1020-915-A-DK.pdf
Availability of SI1020-915-A-DK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SI1020-915-A-DK Order Process
Ship out your order
Specifications of SI1020-915-A-DK
Internal Part NumberEIS-SI1020-915-A-DK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Evaluation and Development Kits, Boards
Series-
TypeTransceiver, ISM
Frequency915MHz
For Use With/Related ProductsSi1020
Supplied Contents4 Boards, 4 Cards, 2 Antennas, Adapter, Batteries, Cables, Power Supplies, Software
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI1020-915-A-DK
Related LinksSI1020-, SI1020-915-A-DK Datasheet, Silicon Labs Distributor
SI1020-915-A-DK Details Description
Related parts for SI1020-915-A-DK
IC REG LDO 3.3V 200MA PCI 8MSOP datasheet.pdf
IC SINGLE INVERTER GATE SC-70-5 datasheet.pdf
CONN FERRULE MATTE TIN PLATED datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS .100" GOLD datasheet.pdf