Vishay/Dale RWR89S2101FRBSL
RWR89S2101FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2101FRBSL
Brief Description
RES 2.1K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2101FRBSL.pdf
Availability of RWR89S2101FRBSL
QUANTITY
RWR89S2101FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2101FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S2101FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2101FRBSL
Related LinksRWR89S2, RWR89S2101FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2101FRBSL Details Description
Related parts for RWR89S2101FRBSL
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 23A TO252 datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
EDDIE CTRL BD W/ PWR CONN datasheet.pdf
RES SMD 20KOHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf