Vishay/Dale RWR89S2150FRS73
RWR89S2150FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2150FRS73
Brief Description
RES 215 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2150FRS73.pdf
Availability of RWR89S2150FRS73
QUANTITY
RWR89S2150FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2150FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S2150FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2150FRS73
Related LinksRWR89S2, RWR89S2150FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2150FRS73 Details Description
Related parts for RWR89S2150FRS73
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG11A/AF11/AFG11A datasheet.pdf
IC OPAMP VF DUAL ULDIST 16LFCSP datasheet.pdf
CAP ALUM 50UF 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf