Vishay/Dale RWR89S2210BMS73
RWR89S2210BMS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2210BMS73
Brief Description
RES 221 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2210BMS73.pdf
Availability of RWR89S2210BMS73
QUANTITY
RWR89S2210BMS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2210BMS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S2210BMS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)221
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2210BMS73
Related LinksRWR89S2, RWR89S2210BMS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2210BMS73 Details Description
Related parts for RWR89S2210BMS73
FIXED IND 10MH 75MA 47 OHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 9POS SIDE 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
EMITTER UV 365NM 15MA TO-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf