Vishay/Dale RWR89S2261FRBSL
RWR89S2261FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2261FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.26K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2261FRBSL.pdf
Availability of RWR89S2261FRBSL
QUANTITY
RWR89S2261FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2261FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S2261FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)