Vishay/Dale RWR89S2261FSBSL
RWR89S2261FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2261FSBSL
Brief Description
RES 2.26K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2261FSBSL.pdf
Availability of RWR89S2261FSBSL
QUANTITY
RWR89S2261FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2261FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S2261FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2261FSBSL
Related LinksRWR89S2, RWR89S2261FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2261FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S2261FSBSL
TRANS PNP 20V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
SCR SENS 600V 0.8A TO92 AMMO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT CONTACT 13-11AWG TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 2500UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
RES 124 OHM 1.75W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 82 OHM 1606 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 18A 2.2 MOHM SMD datasheet.pdf