Vishay/Dale RWR89S22R1DSBSL
RWR89S22R1DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S22R1DSBSL
Brief Description
RES 22.1 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S22R1DSBSL.pdf
Availability of RWR89S22R1DSBSL
QUANTITY
RWR89S22R1DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S22R1DSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S22R1DSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S22R1DSBSL
Related LinksRWR89S2, RWR89S22R1DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S22R1DSBSL Details Description
Related parts for RWR89S22R1DSBSL
BATTERY PACK 10.8V 3200MAH NIMH datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 20MA SC70-8 datasheet.pdf
RES 1.00K OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.2W US6 datasheet.pdf