Vishay/Dale RWR89S2370FMRSL
RWR89S2370FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2370FMRSL
Brief Description
RES 237 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2370FMRSL.pdf
Availability of RWR89S2370FMRSL
QUANTITY
RWR89S2370FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2370FMRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S2370FMRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2370FMRSL
Related LinksRWR89S2, RWR89S2370FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2370FMRSL Details Description
Related parts for RWR89S2370FMRSL
RES SMD 63.4 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
BOARD EVAL OPEN-LOOP POL datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 48VIN 15VOUT datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-10V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf