Vishay/Dale RWR89S2370FPRSL
RWR89S2370FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2370FPRSL
Brief Description
RES 237 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2370FPRSL.pdf
Availability of RWR89S2370FPRSL
QUANTITY
RWR89S2370FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2370FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S2370FPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2370FPRSL
Related LinksRWR89S2, RWR89S2370FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2370FPRSL Details Description
Related parts for RWR89S2370FPRSL
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (D-353-34) SPM datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
NON INSL BRAZED SEAM RING TONGUE datasheet.pdf
RES 100 OHM 3/4W .01% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 0.3A USM datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DDR2 2GB 333MHZ CL5 84BGA datasheet.pdf