Vishay/Dale RWR89S2370FSS70
RWR89S2370FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2370FSS70
Brief Description
RES 237 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2370FSS70.pdf
Availability of RWR89S2370FSS70
QUANTITY
RWR89S2370FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2370FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S2370FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2370FSS70
Related LinksRWR89S2, RWR89S2370FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2370FSS70 Details Description
Related parts for RWR89S2370FSS70
IC VIDEO SPCI BRIDGE HP 160-QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN HDR 90POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf